Co zwiedzić z Dzieckiem na Mazurach?

Zastanawiasz się co zwiedzić z dziećmi będąc na MazurachTakich miejsc, które warto pokazać naszym pociechom oraz zainteresować historią tej przepięknej krainy jest sporo:


1. Miasteczko westernowe „Mrongoville” koło Mrągowa

 

jedno z najciekawszych miejsc, gdzie można miło spędzić czas z dziećmi. Przenosimy się w świat znany dotąd jedynie z westernów. Atrakcje dla najmłodszych to z pewnością plac zabaw z dmuchańcem i huśtawkami, grami zręcznościowymi (płukanie złota, rzuty podkową, strzelanie z łuku).
Dla całej rodziny interaktywna zabawa - Desperados (napad na bank, pojedynek rewolwerów, pokazy kaskaderskie jazdy na koniach, muzeum indiańskie) oraz mnóstwo innych atrakcji. Słowem nikt tam się nie będzie nudził bez względu na wiek. 


2. Niesamowita kraina - „Galindia”, na półwyspie u ujścia Krutyni nad jeziorem Bełdany w pobliżu Mikołajek.


Nie ma drugiego takiego magicznego miejsca, czeka nas mnóstwo niespodzianek i atrakcji - pieczary, termy, lochy demonów, Bursztynowa Komnata, przebieranie się w kostiumy i bieganie po lesie z włóczniami by szukać kurhanów, kopać bursztyn, grać na bębnach lub uczyć się odróżniać tropy zwierząt.
Zimą zaś organizowane są kuligi, łyżwy i narty. No nudy to tam z pewnością nie ma o żadnej porze roku i również nasze dzieci również będą miały doskonała zabawę.


3. Najmniejsze państwo świata „REPUBLIKA ŚCIBORSKA” z własną konstytucją, granicami - obszar 12 ha, ludność- 4 osoby.
 

Fajny rodzinny wypad na Mazury Garbate blisko Obwodu Kaliningradzkiego. Tu czas zatrzymał się - od lat stoją zupełnie opustoszałe mazurskie chaty, a nawet całe wsie. W samej republice oczywiście życie wre, przejażdżki psim zaprzęgiem lub land roverami, safari w dzikie tereny, ekspozycja indiańska i eskimoska, strzelanie z łuku do tarcz, rzucanie toporkiem, nauka indiańskiego tańca i śpiewu, biwak w indiańskich tipi, ognisko.
Dla dzieci plac zabaw oraz gry i zabawy indiańskie z malowaniem twarzy w indiańskie barwy oraz wiele innych atrakcji. Zimą, można zwiedzić okolice jadąc w zaprzęgu złożonym z 12 psów.


4. Wioska indiańska na Mazurach


 

Tak, w Spytkowie koło Giżycka w naturalnych rozmiarach w gospodarstwie na 10 ha zrekonstruowano wioskę indiańską z tipi, można tam można wejść i się rozsiąść. Jest też Muzeum Indian z kolekcjami oryginalnego indiańskiego rękodzieła, przedmiotów codziennego użytku, strojów, broni, zabawek i innych. Świetnie spędzą tu czas dorośli, jak i dzieci.


5. Mazurolandia


Zwiedzając Wilczy Szaniec (odwiedzany przez większość turystów będących pierwszy raz na Mazurach), można od razu podjechać 1 km dalej do zlokalizowanego na przestrzeni 30 000 m kw. w Gierłoży k/Kętrzyna, niesamowitego miejsca - „MAZUROLANDII” - jest to park Miniatur Warmii i Mazur (większość w skali 1:25) z najpiękniejszymi precyzyjnie wykonanymi zabytkami regionu,
Oprócz parku miniatur jest tu również:

  • Park Rozrywki dla dzieci z basenem z piłeczkami, trampoliną, dmuchanymi zjeżdżalniami, bungee, huśtawkami, kolejką elektryczną - safari, torem przeszkód, z 11m zjeżdżalnią i wielu innych.
  • Park Militariów: broń okresu II wojny światowej oraz pojazdy militarne.
  • Przymierzalnia Strojów Historycznych.


Miłośnikom zwierzaków polecamy:

 


6. Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

(zajmuje ponad 100 ha Puszczy Piskiej). Zwierzęta żyją tu w warunkach zbliżonych do naturalnych, można przyjrzeć im się z bliska, a nawet je pogłaskać czy karmić. Przy Parku działa również muzeum przyrodnicze.
Uwaga: na trasie trzeba przejść przez kilka drabinek. Dlatego warto się tam wybrać z trochę starszymi dziećmi, ponieważ nie da z pokonać drabinek z dzieckiem w wózeczku.


W Kadzidłowie warto przy okazji odwiedzić :
- cmentarz staroobrzędowców, jest to jedna z nielicznych tego typu nekropolii w kraju; oraz unikat muzealny - 200-letnię chałupę podcieniową zbudowaną z masywnych bali (tylko dwa takie budynki z podcieniem w obu szczytach!). W izbach na parterze - wnętrze mieszkalne z ekspozycją etnograficzną ukazującą narzędzia i sprzęty używane w gospodarstwach domowych oraz jednoizbową szkołę wiejską wraz z mieszkaniem nauczyciela.


7. Zagroda Żubrów w Wolisku (pow. giżycki, gm. Kruklanki)

to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych Puszczy Boreckiej, gdzie żyją w wolnych stadach żubry, około 70 sztuk. Dla zwiedzających przygotowano również specjalną platformę widokową, z której można je podziwiać podczas karmienia.


8. Mazurskie ZOO Safari w miejscowości Okrągłe k/Giżycka.

Na ponad 100 ha mieszka w naturalnych warunkach ponad 400 zwierząt (m.in.: dziki, daniele, jelenie mandżurskie, axis i europejskie, muflony, krowy rasy highland i hereford, tarpany i konie wielkopolskie, lama, kozy, kucyk itp.).


Można podglądać życie i obyczaje dzikich zwierząt z samochodów terenowych czy bryczek, co już samo w sobie stanowi nie lada atrakcję.Malutkim dzieciom można wstawić fotelik do szoferki.
Zwierzaki można oglądać również zimą, a dla dzieci dodatkowa frajda to odbywanie safari dodatkowo ciągnikiem z saniami lub samochodami terenowymi.


Należy zadzwonić z wyprzedzeniem do właścicieli by zarezerwować sobie miejsce w przyczepie.


9.  Barokowa perła na małej wsi?! To bazylika w Świętej Lipce

jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych i najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem oraz piękną barokową bramę. Wewnątrz na szczególną uwagę zasługują barokowe organy z ruchomymi figurkami.


10. Plenerowa inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 

największa na terenie naszego kraju, główna atrakcja obchodów Dni Grunwaldu w lipcu. Bierze w niej udział ponad 1400 rycerzy. Każdego roku w rocznicę bitwy przybywa mnóstwo miłośników czasów średniowiecznych z różnych zakątków kraju i nie tylko.
Dzieci z pewnością chętnie obejrzą to widowisko na żywo.


11. Giżyckie molo na jeziorze Niegocin

Giżycko Molo

jedno z najdłuższych w Polsce - mierzy około 500 metrów. Warto wybrać się tu spacer w różnych porach dnia, ze względu na jeden z najlepszych punktów widokowych. Na plaży oprócz kąpieli na dzieci czeka mnóstwo atrakcji, jak: boiska piaskowe i trawiaste do siatkówki; boiska do koszykówki; tory dla rolkarzy; skatepar, wesołe miasteczko, itp.


12. Szlak kajakowy rzeką Krutynią 

uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Jest bardzo ciekawy i zróżnicowany, przebiega przez Puszczę Piską, a od Jez. Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi 102 km, w tym 60 km to woda stojąca. Na całej trasie ciekawa flora i fauna. Brzegi porośnięte wspaniałymi dębami i wysokimi sosnami.


Oczywiście z dziećmi możemy wybrać się krótsze odcinki, np. jednodniowy, może być niezapomniana przygoda dla całej rodziny.


kategoria: Atrakcje dla Dzieci na Mazurach     0 komentarze

Dodaj komentarz