5 najciekawszych budowli militarnych na Mazurach

Obiekty wojskowe: twierdze, bunkry, schrony przeciwatomowe, cieszą się coraz większym zainteresowania turystów. Miłośników militariów znajdą takie również na Mazurach. Zachęcamy do odwiedzenia:

 

1. Wilczy Szaniec w Gierłoży

W latach 1941-1944 mieściła się tu Główna Kwatera Adolfa Hitlera oraz Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych. Było to samowystarczalne miasteczko posiadające nawet swoje lotniska: w pobliskim Wilamowie (5 km)  oraz od strony wioski Parcz - trawiaste lotnisko dla lekkich samolotów kurierskich.

W celu zamaskowania kwatery wybrano bagnisty i pagórkowaty teren, pokryty lasem mieszanym oraz z pasem Wielkich Jezior Mazurskich. Kolejny walor, to: droga, linia kolejowa oraz słabo zaludniony teren.Zbudowano około 80 przeróżnych obiektów, w tym: 8 ciężkich bunkrów. Na płaskich dachach bunkrów siano trawę, sadzono krzewy i drzewa oraz ich imitacje. Dodatkowo teren zabezpieczała siatka maskująca,wysoki podwójny płot z drutu kolczastego. Wewnątrz między ogrodzeniami założone byłypola minowe, co kilkaset metrów ustawiono wysokie drewniane wieże obserwacyjne. Alianci z czasem wiedzieli, gdzie znajduje się kwatera, ale nigdy nie zdecydowali się na zbombardowanie jej. Hitler przybył tu wraz ze swoją świtą 24 czerwca 1941 roku i spędził ponad 800 dni. Kwaterę wysadzono w styczniu 1945r., a potężne betonowe kloce leciały na odległość 20-30 metrów. Rozminowanie terenu trwało aż do roku 1955. Dziś po kompleksie bunkrów pozostały ogromne bloki betonu i stali porozrzucane po lesie.

Ruch turystyczny po terenie jest zorganizowany, wytyczono trzy trasy turystyczne. Wstęp jest opłatny,można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. Obiekt jest dostępny przez cały rok.

 

 

2. Bunkry w Mamerkach

(8 km od Węgorzewa, 22 km od Giżycka), druga kwatera przeznaczoną dla sztabu Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych oraz dla Głównego Kwatermistrzostwa Wojsk Lądowych, jeden z najlepiej zachowanych i największy w Europie kompleks niezniszczonych bunkrów poniemieckich. Teren kwatery zajmował około 250 ha lasu mieszanego, w którym wybudowano łącznie ponad 200 obiektów w latach 1940-1944 służących różnym oddziałom i służbom sztabu. W dobrym stanie przetrwało 30 schronów betonowych o charakterystycznych ścianach.

W szczytowym okresie pracowało tu około 1500 osób, w tym kilkudziesięciu generałów. Kwatera nie wysadzono w powietrze podczas wycofywania wojsk niemieckich.

Wytyczono trzy trasy zwiedzania, zapoznające z każdą strefą dawnej kwatery. Obiekty kwatery można zwiedzać o każdej porze roku, jednak najlepszy okres, to od 1 maja do 30 października, ponieważ można wówczas zajrzeć do wnętrza schronu-giganta (grubość ścian aż 7 m!), a poza sezonem nie wszystkie obiekty są udostępniane. Na dach schronu prowadzą schody na wieżę widokową, skąd rozciągają się wspaniałe widoki,na okolicę i jezioro Mamry.

 

3. Bunkier z II wojny światowej Hochwald w Pozezdrzu 

W Pozezdrzu - (w lesie, około 1 km na płn. zach. od wsi), podczas II wojny światowej znajdowała się kwatera główna dowódcy SS i Policji - Heinricha Himmlera – noszącej kryptonim „Hochwald”.Otoczona była wokół pasem pola minowego, jak również chroniona przez batalion policji. Znajdowało się 5 schronów oraz w części centralnej schron specjalny Heinricha Himmlera, 2 wartownie, garaż podziemny i baraki. Wszystkie obiekty zostały zniszczone przez wycofujących się Niemców w styczniu 1945 r. Najlepiej zachował się schron Himmlera, o podwójnych ścianach i stropie.

 

4. Twierdza Boyen w Gizycku

W Giżycku - Twierdza Boyen - wzniesiona w latach 1843-1855, to jedno z najlepiej zachowanych w Polsce XIX-wiecznych dzieł fortyfikacyjnych. Spełniała ważną rolę wśród umocnień niemieckich podczas I i II wojny światowej. W roku 1939 stanowiła najważniejszy element umocnień liczących ponad 200 schronów bojowych. Dookoła twierdzy wznosi się wysoki wał z murem Carnota (mur ze strzelnicami karabinowymi) oraz fosą.

Do wnętrza prowadzą cztery bramy: Giżycka (wejście na teren twierdzy), Kętrzyńska, Prochowa i Wodna. W budynku koszarowym mieści się muzeum.

 

5. Schron bojowy w Martianach

W Martianach -(na drodze pomiędzy Kętrzynem a Giżyckiem, ), na podwórku jednego z gospodarstw znajduje się prywatny, jedyny w całości świetnie zachowany schron bojowy z 1939 r. Wewnątrz schronu na ścianach można odczytać niemieckie napisy dotyczące pobytu, bezpieczeństwa i obsługi.

Jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku schron był obudowany drewnianą stodołą.
Właściciele udostępnili obiekt zwiedzającym.

kategoria: Ciekawe Miejsca na Mazurach     0 komentarze

Dodaj komentarz