Bój o Twierdzę Boyen - widowiskowa inscenizacja

W dniu 4 lipca 2015 roku w Twierdzy Boyen odbyło się niezwykłe wydarzenie, a mianowicie mogliśmy podziwiać międzynarodową inscenizację historyczną rozgrywającą się w naturalnej scenerii (z nielicznymi dodatkami z tamtego czasu). Mogliśmy cofnąć się w czasie i patrzeć na wydarzenia rozgrywające się w sierpniu 1914 roku. W atmosferę epoki wprowadza nas spacer nowego komendanta pułkownika Busse wraz z małżonką i synem w piękny słoneczny dzień oraz innych mieszkańców. Jednak niedługo jest tak sielankowo, zostaje ogłoszona mobilizacja (po jej przeprowadzeniu część armii została wyprowadzona z Giżycka).


Część 1

(żródło.: gizyclo.tv)

Fort odgrywał istotną rolę w mobilizacji wojsk na terenie Mazur, stanowił zaporę od wschodu przed dostępem na teren państwa pruskiego, strategicznego znaczenia potwierdziła I wojna światowa. W dniu 23 sierpnia Rosjanie zamknęli pierścień okrążenia wokół Giżycka razem z twierdzą w odległości 16 km. 26 sierpnia na przedpolach twierdzy doszło do półtoragodzinnego ostrego starcia pomiędzy Rosjanami, a 27 sierpnia komendant twierdzy odrzucił z oburzeniem rosyjską propozycję kapitulacji i twierdzy broniła się nadal. Dzieje tych potyczek doskonale oddaje widowisko.

Część 2

 

(żródło.: gizyclo.tv)

Zrobiono je z wielkim rozmachem, dbając o takie detale, jak umundurowanie, uzbrojenie czy stroje z epoki. Dowiedzieliśmy się o udziale „szczególnych żołnierzy” w I wojnie w twierdzy, a mianowicie gołębi, które przekazywały wiadomości, no i koni, które również podlegały mobilizacji i brały udział w walkach.

Udział w inscenizacji wzięło 150 rekonstruktorów, w tym grupa z Białorusi, Rosji, z Obwodu Kaliningradzkiego i trzy z Polski, z Poznania, Iłży i Giżycka – organizator Giżyckie Centrum Kultury - gratulacje. Super widowisko, warto obejrzeć nawet na filmiku


Zobacz również


 Twierdza Boyen Giżycko (wirtualny spacer)  Twierdza Boyen się zbroi


 

kategoria: Imprezy, rekonstrukcje     0 komentarze

Dodaj komentarz