Giżycko Atrakcje - Co zwiedzić w Giżycku?

Zastanawiasz się co warto zwiedzić w Giżycku? Przygotowaliśmy dla Ciebię listę najciekawszych giżyckich atrakcji.

13 najciekawszych atrakcji Giżycka

 

1. Plaża miejska i molo z kładką

Plaża miejska Giżycko Molo

z pewnością warto wybrać się na giżyckie Molo, które pełni wiele funkcji, m.in.: pomostu widokowo – spacerowego, miejsca wypoczynku, spotkań i zabaw, ciągu pieszo – rowerowego, falochronu oddzielającego port od jeziora, pirsu oddzielającego port od plaży i kąpieliska oraz miejsca festynów i konkursów.

 


2. Rejsy statkiem po jeziorach mazurskich z Białą Flotą

Rejs statkiem po jeziorach mazurskich z Białą Flotą

flota „Żeglugi Mazurskiej” posiada10 statków wycieczkowych, Nad Niegocinem jest - 5 portów, a nad Kisajnem oraz wokół zatoki Tracz istnieją 4 przystanie. W sumie w Giżycku znajduje się ok. 740 miejsc cumowniczych. Największy nowoczesny port pasażerski i jachtowy EKOMARINA. 


3. Wieża widokowa i muzeum

Wieża widokowa w Giżycku

ta neogotycka budowla ma 25 m wysokości i przez 96 lat zaopatrywała miasto w wodę. Obecnie po pewnej metamorfozie - dobudowaniu kopuły, powiększeniu platformy widokowej z lunetami i dodatkowych trzech pięter, możemy podziać przez lunety panoramę miasta i okolic, czy wypić kawę w najwyżej położonej kawiarni w mieście, również zwiedzić galerię lub mini muzeum mazurskie. Dla wzmocnienia kondycji można pokonać 129 stopni wewnętrznych krętych schodów lub wybrać przeszkloną wewnętrzną windę.


4. Most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim

Most obrotowy Giżycko

łączącym dwa jeziora Niegocin i Kisajno - to jedna z naszych atrakcji przyciągająca licznie rzesze odwiedzających. Zabytek techniki, w którym całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90° i ustawia się równolegle do nabrzeża. Waży ponad 100 ton, ma 8 m szerokości i 20 m długości. Obsługuje go ręcznie jeden człowiek w ciągu około 5 minut. Otwierany i zamykany jest według rozkładu dostosowanego do dziennego rozkładu rejsu statków Żeglugi Mazurskiej w czasie letnim


5. Zamek Krzyżacki

Zamek Krzyżacki w Giżycku

położony jest również nad kanałem Łuczańskim nieopodal mostu, został wzniesiony przez zakon krzyżacki ok.1341r.; niegdyś był siedzibą prokuratora zakonnego. Przechodził różne koleje losu, łącznie ze spaleniem. Z XIX w. zachowało się jedynie skrzydło mieszkalne. Obecnie odbudowany, znowu jest imponujący. Obecnie znajduje się tam obecnie luksusowy hotel.


6. Twierdza Boyen

to jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej, niezwykle cenny obiekt XIX-wiecznej pruskiej fortyfikacji. Zajmuje obszar około 100 ha na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Otacza ją mur z czerwonej cegły zwanym murem Carnota. Została zbudowana na planie sześcioramiennej gwiazdy, na każdym z ramion gwiazdy usytuowany jest bastion. By twierdza była samowystarczalna i mogła się utrzymać jak najdłużej zbudowano koszary, stanowiska obserwacyjne, schrony oraz spichlerze.


7. Park linowy „Wiewióra”

 znajdziemy go zaraz przy pierwszej bramie wjazdowej do Twierdzy Boyen od strony Giżycka. Mamy do dyspozycji: 5 przejazdów tyrolkowych, w tym 2 nad jeziorem, 50 przeszkód o długości 550 m, 3 rodzaje tras o różnym stopniu trudności i wysokości
Wysokość przeszkód od 3 do 12 metrów nad ziemią.


8. Plaża Centralny Ośrodek Sportu nad Jeziorem Kisajno

linia brzegowa zajmuje ok. 1 km, nie tylko można plażować, ale również wypoczywać czynnie, do dyspozycji:
- 3 x boiska do piłki siatkowej
- 1 x boisko do piłki ręcznej
- 2 x boiska do koszykówki

 

9. Wake park - na giżyckim jez. Popówka Mała

można się tu wspaniale bawić, do dyspozycji amatorów tego sportu jest wyciąg do wakeboard'u w systemie 2.0, dwa wyciągi o długościach 220 i 180 m posiadają komplet przeszkód min, kiker L i 20 metrowy rooftop oraz dysponuje sprzętem dla najmłodszych tj. deski do 30 kg, kapoki dziecięce i kaski. Na terenie parku jest również plaża i bar.


10. Mazurskie Safari - Okrągłe koło Giżycka

marzysz o tym by się wybrać na safari? Możesz wziąć udział w safari tu na Mazurach, gdzie jadąc terenówką z przewodnikiem możesz spotkać na ponad 100 hektarowym terenie, ponad 300 dzikich zwierząt takich jak: jelenie europejskie, mandżurskie, muflony, dziki, daniele, lamy, konie tarpany, konie wielkopolskie, owce, kozy, kozy miniaturki, krowy szkockie.


11. Indiańska Wioska w Spytkowie koło Giżycka

Wioska Indiańska w Spytkowie

wystarczy wyjechać kilka km za miasto i znajdziemy się w indiańskiej wiosce w naturalnych rozmiarach na 10 ha gospodarstwie z kilkunastoma z namiotami tipi oraz Muzeum Indian z kolekcjami oryginalnego indiańskiego rękodzieła, przedmiotów codziennego użytku, strojów, broni, zabawek i innych. Świetnie spędzą tu czas dorośli, jak i dzieci.


12. Wzgórze św. Brunona

Wzgórze i Krzyż świętego Brunona w Giżycku
(ok. 1,5 km od centrum Giżycka) zachodni brzeg jez. Niegocina, to miejsce upamiętniające św. Brunona z Kwerfurtu (biskup, misjonarz, zakonnik, również pisarz i polityk-dyplomata, jeden z najwybitniejszych umysłów Europy), zginął z rąk Prusów w 1009 r., kiedy poszedł ich nawracać. Tradycja głosi, że został pochowany w klasztorze na Świętym Krzyżu lub w okolicach GIŻYCKA. Stoi tam zabytkowy krzyż.

Wzdłuż ulicy wiodącej na wzgórze ustawiono Drogę Krzyżową ze stacjami z narzutowych głazów.
Wzgórze jest również ulubionym miejscem spacerowiczów, ponieważ rozciąga się tu piękna panorama na jezioro i miasto.


 

13. Bunkier w Pozezdrzu (ok 20 km od centrum Giżycka)

Bunkier w Pozezdrzu k. Giżycka
we wsi między Giżyckiej, a Węgorzewem, znajduje się jeden z najciekawszych obiektów historycznych powiatu - polowa kwatera Reichführera Heinricha Himmlera (naczelny szef SS i policji, minister spraw wewnętrznych oraz głównodowodzący armii rezerwowej, a pod koniec wojny dowódcą Grup Armii „Ren” i „Wisła”) - „Hochwald” (Wysoki Las). Po kwaterze ukrytej w lesie z 5 potężnych schronów o 2 m konstrukcji stropu i ścian, zachował się tylko jeden najlepiej zachowany. Pod koniec stycznia 1945 r. kwatera została wysadzona w powietrze przez wycofujące się wojska niemieckie.


 


kategoria: Ciekawe Miejsca na Mazurach     0 komentarze

Dodaj komentarz