Giżycko Most obrotowy i Zamek Krzyżacki

kategoria: Mazury z Góry     0 komentarze


Most obrotowy na kanale Łuczańskim widziany z lotu ptaka.

Most obrotowy zbudowany został w 1898 jako połączenie miasta z Twierdzą Boyen. Most jest skonstruowany w ten sposób, że przęsło mostowe obraca się w bok, a nie do góry jak w mostach zwodzonych. Obracany jest ręcznie przez jednego operatora. Cała operacja otwierania mostu zajmuje około 5 min i jest atrakcją turystyczną Giżycka. 


Most obrotowy w Giżycku z lotu ptaka

 

 

Most obrotowy w Giżycku

 

 

Most obrotowy w Giżycku z drona

 

 

Zamek Krzyżacki z góry

 

Zamek Krzyżacki w Giżycku obecnie St. Bruno Hotel **** Mazury

W latach 1285-1340 r. pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, Krzyżacy zbudowali obronną warownię, którą nazwali Lötzen. Była ona wiele razy niszczona, a później odbudowywana. Stąd Krzyżacy kierowali wojną przeciw Litwie. Najprawdopodobniej zamek był od początku budowlą jednoskrzydłową z przedzamczem. Składał się z domu mieszkalnego, prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. Obecnie znajduje się w nim luksuowy hotel.

Zamek Krzyżacki Hotel St Bruno widziany z lotu ptaka

 

 

Wyjście kanału Giżyckiego (Łuczańskiego) na jezioro Niegocin

Kanał wykopano w latach 1765-1772. Łączy on jeziora Niegocin i Kisajno. Kanał ma długość ok 2 km i głębokość 1,9 m. Przechodzi przez zachodnią część Giżycka, najpierw pod mostem kolejowym, mija most obrotowy, a dalej pod kładką dla pieszych i jeszcze dwoma mostami drogowymi.

Ujście kanału łuczańskiego do jeziora Niegocin z lotu ptaka

 

 

Mazury z góry

 

 
Giżycko z lotu ptaka

 

 

kategoria: Mazury z Góry     0 komentarze

Dodaj komentarz