Hochwald - bunkier Himmlera koło Giżycka

kategoria: Zabytki na Mazurach     0 komentarze

Pozezdrze wieś, na trasie Węgorzewo – Giżycko, właśnie tu pod kryptonimem „Hochwald” (niem. wysoki las), znajdowała się polowa kwatera, jednego z głównych przywódców III Rzeszy, kata Europy, zbrodniarza wojennego - Heinricha Himmlera (7.10.1900 r. - 23.05.1945), kolejno szefa: SS, Gestapo, niemieckiej policji, ministerstwa spraw wewnętrznych. Himmler był odpowiedzialny za eksterminację Żydów w Europie. Zmarł w wyniku zażycia trucizny.

 

Ukryty w lesie bunkier strzeże tajemnic nazistowskich zbrodni

Teren wokół kwatery był pilnie strzeżony oraz zamaskowany. Otoczony pasem pól minowych, odgrodzony płotem z siatki i drutu kolczastego. Budowle dostosowano do otaczającego tła, np. na siatkach z drutu mocowano imitacje liści.

Wewnątrz kwatery znajdowało się 9 obiektów - 5 schronów (zaopatrzonych we własny system oświetlenia i wentylacji) o dwumetrowej konstrukcji stropu i ścian, nieduży podziemny garaż oraz dwie ceglane wartownie. Wszystkie schrony o odporności "B" zostały całkowicie zniszczone przez wycofujących się Niemców.

Bunkier Wnętrze bunkru Himmlera

 


Najlepiej zachowanym obiektem kwatery jest umieszczony centralnie ogromny schron Heinricha Himmlera (21x19 metrów), przebudowany w 1944 r., kiedy to nasiliły się bombardowania alianckie. Stropy i ściany były podwójne, gdyż pierwotny schron typu "B" o grubości stropów i ścian 2m został obudowany tzw. płaszczem ochronnym. Posiadał dwa wejścia o szerokości 80 cm, przez które wchodziło się do śluzy zamykanej podwójnymi pancernymi drzwiami. Wewnątrz schronu znajdowaly się dwa pomieszczenia służące Himmlerowi do pracy.

 Wnętrze bunkruBunkier Himmlera z drugiej wojny śiatowej
Zakwaterowany był tu batalion policji, który wchodził w skład oddziałów przewidzianych do obrony kwatery Hitlera i OKW (Oberkommando der Wehrmacht) w Gierłoży oraz obserwacji trójkąta Kętrzyn, Węgorzewo, Giżycko.

Tu Himmler spotkał się w październiku 1944 r. z dowódcą Rosyjskiej Armii wyzwoleńczej gen. Andrejem Własowem.
Kwatera została opuszczona w dniu 20.11.1944r, a dnia 24.01.1945r. saperzy niemieccy wysadzili ją w powietrze.

 

Bunkier w lesie

 

kategoria: Zabytki na Mazurach     0 komentarze

Dodaj komentarz