Krzyż świętego Brunona z Kwertu w Giżycku

W Giżycku często odwiedzanym miejscem przez mieszkańców, jak i wycieczki turystyczne krajowe jak i zagraniczne, jest Wzgórze Świętego Brunona, położone nad zachodnim brzegu jeziora Niegocin (około 1,5 km od centrum miasta).

Krzyż Świętego Brunona

Prowadzi tam brukowana droga z chodnikiem dla pieszych z jednej strony oraz wzdłuż ulicy ustawiono Drogę Krzyżową ze stacjami z narzutowych głazów oraz ścieżka rowerowa z drugiej. Na chodniku są ławeczki, na których można sobie odpocząć

Droga na Krzyż św. BrunonaStacja na drodze świętego Brunona

 

 

 

 

 

 

 

Na wzgórzu króluje żeliwny zabytkowy krzyż (identyczny jest w Tenkitten na Sambi ku czci św. Wojciecha), upamiętniający męczeńską śmierć biskupa z Kwerfurtu w 1009 roku. Postawiono go tam już w 1910 roku by uczcić o 900-lecie jego śmierci. Brunon przybył on na te tereny wraz z 18 innymi misjonarzami by krzewić wiarę chrześcijańską. 9 marca 1009 roku. Co do daty historycy są zgodni, ale nie jest pewne dokładne miejsce jego śmierci.

Ludzie pod krzyżem świątego Brunona w Giżycku


 

 

 

 

 

 

Stojąc na wzgórzu można również podziwiać piękny widok jeziora

pływające żaglówki, jachty, deski surfingowe oraz mewy unoszące się nad jeziorem czy opływające łabędzie.

Wzgórze świętego Brunona w GiżyckuWidok na jezioro z krzyża świętego brunona
 

 

 

Kim był św. Brunon?

BONIFACY Z KWERFURTU (Saksonia) - postać nietuzinkowa – biskup, misjonarz, zakonnik w prostym białym habicie, ale też pisarz i polityk-dyplomata, jeden z najwybitniejszych umysłów Europy, pierwszy pisarz na polskiej ziemi. Nawracał najdziksze plemiona Europy. Długo cudem uchodził z życiem. Krewny samego niemieckiego cesarza. Kapelan i przyjaciel mądrego cesarza Ottona III oraz przyjaciel króla polskiego Bolesława Chrobrego, niewątpliwie ze wszech miar zasługuje na uznanie i pamięć współczesnych, jest wciąż mało znany.

kategoria: Ciekawe Miejsca na Mazurach     0 komentarze

Dodaj komentarz