Monumentalne mosty kolejowe w Stańczykach

kategoria: Zabytki na Mazurach     1 komentarze

W pobliżu wsi Stańczyki podziwiać możemy dwa monumentalne mosty, które przerzucone są nad stromymi zboczami doliny rzeczki Błędzianki na trasie nieczynnej już linii kolejowej Gołdap-Żytkiejmy. Inna nazwa mostów to Akwedukty Puszczy Romnickiej.

 

Najwyższe mosty w tej części Europy

Mosty te o konstrukcji żelbetonowej 5 przęsłowej, są jednymi z najwyższych w tej części Europy, wysokość wynosi 36,6 m, a długość ok. 200 m. Filary mostów są ozdobione elementami wzorowanymi na rzymskich akweduktach.

Pierwszy wybudowano most południowy (1912-14, a dokończono w 1917 r.), wybudowano go staranniej niż północny z żelbetonu, natomiast most północny wybudowany w latach 1918 miał linię kolejową.

 

Monumentalne żelbetowe konstrukcje wzorowane na starożytnych rzymskich akweduktach

Pracę nad mostem południowym przerwała wojna i nigdy nie położono na nim torów. W latach 1920 postanowiono dokończyć linię jako lokalną trasę jednotorową o długości 35 km i tor położono tylko na jednym moście w październiku 1927 r. i zaczęły kursować pociągi na trasie Botkuny, Dubieniki, Pobłędzie do Żytkiejm. Początkowo jeździły tą trasą tylko pociągi osobowe, a później również towarowe.

 

 

 

 

 

 


Mosty były wykorzystywane przy budowie kwatery Hitlera.

W latach 40 XX wieku przewożono nimi kamienie na budowę kwatery Hitlera „Wilczy Szaniec” w Gierłoży. Linię rozebrały w 1945 roku „oddziały trofiejne” Armii Czerwonej. 

Dzisiaj mosty te są własnością prywatną, skoki na bugnee zostały zakazane, wstęp jest płatny.

kategoria: Zabytki na Mazurach     1 komentarze

1 komentarzy

avatar
nonek
2015-08-22 23:00:55
Czyli już nie można skakać na bungie?
Reply

Dodaj komentarz