Ryn

kategoria: Mazury z Góry     0 komentarze

RYN (niem. Rhein), dawniej Torczyn, małe miasteczko położone między dwoma jeziorami Ryńskim i Ołów w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Zbudowane jest dość chaotycznie, zachowało się w nim sporo starej XIX wiecznej zabudowy, nadającej mu specyficznego piękna. Prawa miejskie otrzymało w 1723 r. z nadania księcia brandenburskiego Fryderyka Wilhelma.
 

Ryn z lotu ptaka

 Zabytki:

 • Zamek krzyżacki położony na wzgórzu, założony w 1377 roku przez wielkiego mistrza krzyżackiego Winricha von Kniprode - służył jako baza do walk z Litwinami. W latach 1394-1422 był nawet stolicą komturii, później objęli go wójtowe krzyżaccy.
  Ciekawostka: Komturem ryńskim był Konrad Wallenrod (tytułowy bohater powieści Adama Mickiewicza, późniejszy wielki mistrz).
  W okresie wojny trzynastoletniej należał do Związku Pruskiego; po klęsce Polaków pod Chojnicami w 1455 r. powrócił do Zakonu. Po sekularyzacji Zakonu wybudowano tu książęcy dworek myśliwski i zbrojownię.
  W czasie wojen napoleońskich w 1803 r. został zajęty na magazyn wojskowy, a od roku 1853 przebudowany przez wiele lat pełnił funkcję więzienia.
  Obecnie mieści się tu luksusowy hotel z bogatym centrum rekreacji (strzelnica, centrum basenowe, sauny, kręgle, kort tenisowy, wypożyczalnię kajaków i innego sprzętu pływającego (przystanie nad jez. Ołów i jez. Ryńskim) 
 • plebania ewangelicka (1836r.); 
 • wiatrak typu holenderskiego (1873, przebudowany w latach 1975-1982|).

 Zamek Krzyżacki w Rynie

Zamek Krzyżacki w Rynie
 

Miasto Ryn z lotu ptaka

 

jezioro RYn

 

Ryn Ekomarina z drona 

Ryn z góry, lotu ptaka, z drona

 

Ryn widok z drona

kategoria: Mazury z Góry     0 komentarze

Dodaj komentarz