Śluza Piaski na Kanale Mazurskim we wsi Guja

Jedyna ukończona i do dziś działająca śluza, znajdująca się na trasie Kanału Mazurskiego

Komorowo-dokowa śluza znajduje się w powiecie węgorzewskim pobliżu miejscowości Guja. Jest to jedyna ukończona i działająca śluza na trasie Kanału Mazurskiego - została nie tylko wykończona w 100%, ale działa do dziś i reguluje poziom wody w jeziorze Rydzówka.

 Wnętrze śluzy Guja

Wysokość spiętrzania wody wynosi ok 10m

Przed śluzą koryto przegradza jaz, a nad dolnymi wrotami został zbudowany most z drogą, obok którego znajduje się – strażnica zamieszkiwana przez człowieka obsługującego śluzę wraz z rodziną. Istnieje możliwość prezentacji po wcześniejszym umówieniu. Trudność w dotarciu do śluzy zniechęca niektórych turystów, ale naprawdę warto wybrać się by ją obejrzeć, ponieważ na terenie Polski na kanale znajduje się tylko 5 śluz.

 

Śluza Guja

 

Ciekawa jest historia tych okolic, bo już w XIV wieku znajdowała się tu strażnica krzyżacka. W samej Gui istniał majatek ziemski, który obejmował 120 włók, zapisy o tym można znaleźć w dokumentach z 1403 roku. Wieś poprzez kolejne lata przechodziła w różne ręce , np. w XVII wieku gospodarzyła rodzina Drygalskich, a folwarku Nowa Guja rodzina Tyszków. W 1710 roku zapanowała epidemia dżumy i zmarło wówczas ponad 160 mieszkańców tej wsi. 


GujaTama wodna Guja

 

 

 

 

 

 

 

kategoria: Ciekawe Miejsca na Mazurach     0 komentarze

Dodaj komentarz