Spływy Kajakowe na Mazurach rzeką Krutynią

Jedną z większych atrakcji czynnego wypoczynku na Mazurach jest spływ kajakowy szlakiem rzeki Krutyni którego długość wynosi 102 km, (w tym 60 km to woda stojąca), przebiega przez Puszczę Piską, a w dalszej części od jeziora Mokrego również przez Mazurski Park Krajobrazowy

102 km malowczniczej trasy przez dzikie terany Puszczy Piskiej, oraz zapierające dech widoki Mazurskiego Parku Krajobrazowego

Rzeka Krutyń

I etap spływu zaczyna się przez jezioro Lampackie i odcinek Krutyni, który nazwany jest Sobiepanka.

Rzeka Krutynia jest dopływem Pisy, ma długość ok 100 km, szerokość rzeki osiąga nawet do 30-40m, a głębokość od 1,5 do 3m, miejscami jest bardzo płytka do ok. pół metra. Dno rzeki porośnięte jest wodorostami, liliami wodnymi, brzegi zaś piaszczyste. Nurt jej jest wolny, tak, że nawet początkujący kajakarze dadzą sobie doskonale radę.

Jezioro Lampackie w Sorkwitach (timelaps) - tu zaczynamy splyw

Płynąc po jeziorze Lampackim koniecznie trzeba zobaczyć Piękny pałac w Sorkwitach - doskonały przykład architektury neogotyckiej – nawiązujący do tradycji średniowiecznych zamków. Otoczony jest parkiem krajobrazowym z wiekowym drzewostanem. Wzniesiony został w latach 1850-1856, w epoce wielkiej popularności neogotyku w architekturze niemieckiej. Styl ten nawiązywał do gotyckich zamków. Aby podziwiać ten zabytek nie musimy nawet schodzić z kajaka.

Niezwykle klimatyczne miejsce i nie lada gratka dla pasjonatów architektury i fotografii.

Zamek w Sorkwitach

 

Krutynia przepływa przez dziewięć różnych jezior

połączonych strugami lub rzeczkami i w związku z czym w zależności od biegu przyjmuje różne nazwy, np.: Sobiepanka, wypływa z jeziora Lampackiego ma dno żwirowo-piaszczyste i kamieniste; gałęzie powalone, drzewa, głazy.


Spływ kajakowy KrutyniomSpływ kajakowy Krutynią
Grabówka – wypływa z jeziora Kujno, dalszy odcinka Krutyni o niskich brzegach porośniętych trzciną i pałką wodną.(na lewym brzegu wieś Grabowo), dł.1,5 km

Dąbrówka wypływa z j. Białego (rzeka płynąca powoli pośród lasów, tworząc zakola i rozlewiska, głęboka), dł. ok 1,5 km

Babiłęcka Struga wypływa z śródleśnego jeziora Gant, by znaleźć się na niej, musimy przepłynąć je wzdłuż; dł. ok. 8,5 km

Spychowska Struga wypływa z jeziora Spychowskiego, które porastają szuwary, (na bagnach siedlisko łabędzi i żurawi) , przenoska przy śluzie prawą stroną 100 m (czasami można wypożyczyć wózek)


Kajaki na rzece Krutyń Trzcina na Krutyni


Krutynia zaczyna się w jeziorze Krutyńskim, a kończy w Jeziorze Bełdany. Na ok. 89 km zwana jest też Iznotą lub Czarną Rzeką. Szlak kajakowy Krutyni przebiega przez Puszczę Piska, poprzez Jezioro Mokre także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Jeśli zatrzymamy się tu trochę, to możemy podziwiać jego bogatą szatę roślinną, występuje tu dużo roślin chronionych.

Przy odrobinie szczęści może nam przemknąć jakiś przedstawiciel miejscowej fauny np.: jeleń, sarna, dzik, zając, wiewiór­ka, lis, jenot, kuna, łasica, tchórz. Spotyka się też łosie, wilki, wydry, gronostaje, borsuki, bobry, a z drobnych ssaków rzęsorka. Bardzo rzadkie są rysie. Na terenie Parku występuje wiele rzadkich i ginących ptaków: największego naszego ptaka drapieżnego orła bielika, rybołowa, orlika krzykliwego, bociana czarnego, naszą największą sowę - puchacza, cietrzewia (na granicy wyginięcia). Oprócz nich godnymi wymienienia są: kanie - czarna i ruda, trzmielojad, sokół kobuz, błotniak zbożowy, sowa uralska, żuraw, kormoran, łabędź niemy, tracz nurogęś, czapla siwa, rybitwa czarna, bąk, czajka, dzięcioł czarny i zielony, jarząbek, orzechówka, krzyżodziób świerkowy, wilga, gołąb siniak, dudek, zimorodek

Wiosła KajakCały odcinek można przepłynąć w ciągu 5 – 6 dni.

Najczęściej obierane trasy spływu, to szlak rozpoczynający się we wsi Sorkwity (miejscowość turystyczno-letniskowa, gdzie mieści się urząd gminy, poczta ośrodek zdrowia, sklepy spożywcze, stanica wodna PTTK), a kończący się w Rucianym Nidzie.

Ciekawostka: niedaleko Sorkwit, przez 1,5 km na odcinku rzeczki Sobiepanka, jej nurt może płynąć w obie strony.

Każdy uczestnik spływu może sobie wybrać odpowiednią dla swoich możliwości szlak: łatwy lub trudny.

Organizatorzy spływów zorganizowanych dostosowują program pobytu stosownie do życzeń klienta, może to być pobyt jednodniowy lub kilkudniowy, weekendowy, integracyjny oraz zakwaterowanie, transport kajaków, bagażu.

Indywidualni uczestnicy maja do dyspozycji wiele miejsc noclegowych w stanicach wodnych PTTK np. Babięta, Spychowo, Ukta i wiele innych.

Przykładowe koszty spływu 8 dniowego z posiłkami i noclegami wynosi ok. od ok. 485 zł do 900 zł, organizatorzy oferują zniżki dla dzieci do lat 4, od 5-15, młodzieży od 16 lat i studentów.

Noclegi – namiot, domki kempingowe, pokoje

 Wypożyczalnia kajaków w Krutyni Zieleń na rzece KrutyńCo warto zobaczyć po drodze?

Pałac we wsi Sorkwity, które były własnością możnych rodów niemieckich, a także polskich (1750-1804 - ród Bronikowskich), od roku 1804 rodu von Mirbach, a od 1921 rodu Poleske. W parku nad jez. Lampackim znajduje się pałac neogotycki z lat 1850 -1856, wybudowany przez rodzinę von Mirbachów oraz resztki zdewastowanego cmentarza rodziny von Mirbachów;
Kościół gotycki z końca XVI w wieś Grabowo, założonej w 1588 r. W roku 1807 kwaterowały tu oddziały gen. J.H.Dąbrowskiego.;
w Babiętach. O ok 1 km za stanicą rozlewisko młyńskie, most drogowy i tama.

Przy ujściu Spychowskiej Strugi do jeziora Zdrużno lewej strony znajdują się dwa półwyspy z dużymi zatokami oraz wieś Połom. Jeśli popłyniemy wzdłuż prawego brzegu około 600 m wpłyniemy do zatoki, wiodącej do mostu drogowego we wsi Koczek. Za mostem jez. Uplik perełki szlaku Krutyni o wysokich brzegach porośniętych lasem świerkowo-sosnowym oraz zróżnicowanej florze i faunie wodnej. Na prawym brzegu środkowej części jeziora rezerwat ptaków Czaplisko Ławny Lasek o pow. 6,9 ha; miejsce gniazdowania czapli siwej.

Przy drodze do Koczka i Spychowa w domu nr, 52 mieszkał i tworzył Igor Newerly, autor m.in powieści „Leśne Morze”, „Żywe Wiązanie”, „Wzgórze Błękitnego Snu”

Wieś Krutyń, założonej około 1500 r jako osada myśliwska (zameczek wielkiego mistrza Krzyżaków). z chałupami drewnianymi z końca XIX w. i początku XX w. Sezonowa poczta w zabytkowej stodole z XIX w; Wieś Krutyński Piecek. Most drogowy, a za nim młyn z początku XX wieku klasztor żeński starowierców (filiponów) w Wojnowie. Drewniane zabudowania pochodząca z 1847 r. Wewnątrz stare ikony i krzyże oraz cenny żyrandol. W 1996 r. żyły tu jeszcze dwie mniszki. We wsi cerkiew drewniana zbudowana w latach 1922 -27. We wisi Ukta most drogowy na drodze Ruciane-Mrągowo; W 1754 uruchomiono tu hutę szkła; w 1832 przywędrowali tu z Rosji starowiercy, którzy założyli nową osadę. W okresie drugiej wojny światowej istniał tu obóz pracy. We wsi kościół neogotycki z 1845 roku.

We wsi Iznota koniecznie warto zwiedzić Galindię - niezwykłą mazurską atrakcje turystyczną. 

To niektóre godne polecenia obiekty warte zwiedzenia.

Łabendzie Krajobraz

kategoria: Co zwiedzić na Mazurach?     2 komentarze

2 komentarzy

avatar
bizi
2014-12-05 22:09:35
Byłem płynąłem i całkiem fajnie było.
Reply
avatar
anny
2017-07-03 19:54:25
światna sprawa polecam!
Reply

Dodaj komentarz