Zamek Krzyżacki Ryn

kategoria: Zabytki na Mazurach     0 komentarze

Zamek w Rynie widok z lotu ptaka

Zamek w Rynie widok z lotu ptaka (fot. Vizualni.pl)

Został wzniesiony przez Zakon Krzyżacki z inicjatywy Wielkiego Mistrza Winricha von Kniprode około 1377 roku konwentu i jako baza wypadowa przeciwko Litwie. Początkowo miał mieć dwa skrzydła, później został rozbudowany. Po wybuchu Wojny Trzynastoletniej w 1455 roku zdobyty przez okolicznych chłopów, i ponownie odzyskany został przez Jerzego von Schliebena.


Zamek Ryn

Podczas szwedzkiego Potopu w 1657 roku został spalony przez Tatarów. Na początku XIX wieku stanowił własność prywatną. Władze pruskie odkupiły go w 1853 r. i przebudowano go na więzienie. Kolejny pożar budowli w 1881 roku budowli, która została odbudowana dopiero 30 lat później. Po 1945 roku mieścił się tu Urząd Miasta, Dom Kultury, biblioteka i muzeum. Budynki nie były odpowiednio remontowane i popadały w ruinę. Zrujnowany zamek w1 990 roku władze miejskie sprzedały osobie prywatnej. Obecnie mieści się tam luksusowy hotel ,,ZAMEK RYN”.
 

Ryn z lotu ptaka
Niesamowite położenie pomiędzy dwoma jeziorami (fot. 
Vizualni.pl)


CIEKAWOSTKI:

  • Wielkiego Mistrza Winricha von Kniprode uważa się go za protoplastę turystyki wodnej na Mazurach.
  • Mówi się też wiele o tajemniczych lochach i nieistniejącym już tutejszym kościele oraz o połączeniu z pobliskim cmentarzem.


Zamek Ryn 2

Legenda o białej damie

Według legendy w zamku mieszka przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy.

Ma to być rzekomo duch Anny żony księcia litewskiego Witolda. Książę szukał wsparcia Krzyżaków w zdobyciu korony Litwy. Przed bitwą pod Grunwaldem miał zdradzić Jagiełłę i przejść na ich stronę. Gwarantem dotrzymania przymierza miała być przebywająca na zamku żona i dzieci. Jednak Witold nie dotrzymał słowa i pozostał z Jagiełłą. Zakonnicy mieli się straszliwie zemścić za zdradę i żywcem w lochu zamurować rodzinę księcia. Od tego czasu po zamku po zmroku ma krążyć duch Anny szukającej swoich dzieci. Ponoć objawia się wyłącznie mężczyznom, którzy nie mogą znaleźć drogi do swojej komnaty.

Co prawda fakty historyczne mówią coś innego na ten temat, ale lubimy, by zamki miały swoje Białe Damy i legendy.

Replika armaty Ryn

 

Zamek Ryn

 

Zamek Ryn z Drona


Hotel zamek Ryn z góry


Zamek Ryn wnętrze

 

kategoria: Zabytki na Mazurach     0 komentarze

Dodaj komentarz